Najít něco pro sebe

Vyberte zařízení
Vyberte zařízení
a vyberte odpovídající produkty
×
Moje zařízení

Žádná uložená zařízení

Automaticky uložíme vyhledávaná zařízení, zatímco ušetříte čas a přijímáte přizpůsobené složení.

Jdi do: Moje zařízení
Vybraná zařízení:

Vybraná zařízení:

Hasee (2)

Hasee baterie notebooku

Seřazeno podle:

Zóna nápovědy

Connected does not load, what should I do?

A problem with charging a new battery is rare on Green Cell models. However, if this is the case, you will find instructions on how to do this in the following link:

https://www.youtube.com/watch?v=G4aWD3pmTIM


A problem with charging a new battery is rare on Green Cell models. However, if this is the case,...

How can I extend the battery life of my laptop?

Just follow these 6 steps:

 1. Avoid short charging times, as the battery in our device has the number of charging times specified by the manufacturer.
 2. Use batteries. Our rechargeable battery is designed for use. The continuous removal of the battery from the device has no positive effect on its condition.
 3. Do not allow complete discharge. Today's lithium-ion and lithium-polymer batteries are extremely sensitive to deep discharge. Repeated repetition of such a situation may cause irreversible damage to the battery.
 4. Pay attention to the operating temperature. Temperature is an extremely important factor influencing the life of our battery. To ensure optimum temperature values, clean the heat dissipation system of your laptop regularly (with compressed air or a compressor) and do not use the units on soft surfaces (which may obstruct cooling openings).
 5. Let the battery rest. If you are planning a longer break from using your laptop, remove the battery and place it in a dry, cool place. It's worth charging it to about 50% to avoid complete discharge.

Just follow these 6 steps: Avoid short charging times, as the battery in our device has the...

Is an 11.1V battery suitable if the previous battery is 14.4V?

The 11.1V battery is not used interchangeably with 14.4V and vice versa. This can cause permanent damage to your laptop. When selecting a new battery for your laptop, be aware of the voltage at which the factory battery was present. This information can be found directly on the battery.


The 11.1V battery is not used interchangeably with 14.4V and vice versa. This can cause permanent...

How do I select the right battery for my device?

Below are two ways to choose the right battery for your device.

 1. Device model
  The tool model is usually located on the handle or on the housing next to the motor of the fixture.
 2. Battery model
  The battery code is located on the underside of the battery, often it is a digital code, e.g. 194309-1, or mixed with letters, e.g. BL1830.

Below are two ways to choose the right battery for your device. Device model The tool model...
Akku Green Cell ® SQU-1303 SQU-1309 für Haier 7G X3P, Hasee K480N Q480S UN43 UN45 UN47
Akku Green Cell ® C4500BAT-6 für Clevo C4500 C5500 W150 W150ER W150ERQ W170 W170ER W170HR
kapacita: 2200 mAh
napětí: 14.8V / 14.4V
kód výrobku: AS93
459,00 Kč
kapacita: 4400 mAh
napětí: 10.8V / 11.1V
kód výrobku: MD06
879,00 Kč
Zobrazeno 1 - 2 z 2 položek

Hasee je čínský výrobce počítačového hardwaru, který je na trhu od roku 1995. Společnost rychle vynikala v kvalitě svých produktů a úspěšně konkurovala dalším velkým značkám. Díky vysoce kvalitnímu zpracování notebooků a velmi dobrému výkonu je vybavení Hasee stále populárnější. Navzdory své sofistikovanosti Hasee nedokáže přeskočit životnost baterie. Čím více nabíjecích cyklů baterie prošla, cílová kapacita začne klesat. V průběhu času se notebook stává méně energeticky účinným. Pokud se provozní doba po odpojení od napájecího kabelu znatelně zkrátí, je to signál, že stojí za zvážení výměny baterie. Hasee laptopové baterie od Green Cell rychle vdechují do zařízení novou energii, což vám umožní vrátit se k funkční normálnosti a úrovni pohodlí, na kterou jste zvyklí.

Záruka kvality baterie Hasee

Náš obchod Battery World poskytuje 12 měsíční záruku na všechny baterie notebooku Hasee. Budou doplňkem, jehož pozitivní účinky z výměny lze rychle pociťovat. Baterie notebooku Hasee od společnosti Green Cell je investice, která se rychle vyplatí na mnoha úrovních a umožní uživateli být mobilnější, efektivnější a bezpečnější při práci. Zveme vás, abyste se seznámili s naší speciálně vybranou nabídkou, jsme si jisti, že něco pro sebe rychle najdete.