Najít něco pro sebe

Vyberte zařízení
Vyberte zařízení
a vyberte odpovídající produkty
×
Moje zařízení

Žádná uložená zařízení

Automaticky uložíme vyhledávaná zařízení, zatímco ušetříte čas a přijímáte přizpůsobené složení.

Jdi do: Moje zařízení
Vybraná zařízení:

Vybraná zařízení:

kapacita
Typ buněk

Zóna nápovědy

How do I select the right battery for my device?

How to select the right model.
Two easy ways to find the right battery for your laptop.

 1. Model equipment
  The laptop model is usually located on the bottom of the device, reads it out and enters it into the shop's search engine.
  e.g. Asus K53SV / HP Pavilion G6 / MacBook Pro 13 A1278
 2. Battery code
  The battery code is located on the inside of each battery on the nameplate. Read the code and enter it into the shop's search engine.
  e.g. AA-PB9NC6B / A32-M47 / BTY-L45

How to select the right model. Two easy ways to find the right battery for your laptop. Model...

Connected does not load, what should I do?

A problem with charging a new battery is rare on Green Cell models. However, if this is the case, you will find instructions on how to do this in the following link:

https://www.youtube.com/watch?v=G4aWD3pmTIM


A problem with charging a new battery is rare on Green Cell models. However, if this is the case,...

How can I extend the battery life of my laptop?

Just follow these 6 steps:

 1. Avoid short charging times, as the battery in our device has the number of charging times specified by the manufacturer.
 2. Use batteries. Our rechargeable battery is designed for use. The continuous removal of the battery from the device has no positive effect on its condition.
 3. Do not allow complete discharge. Today's lithium-ion and lithium-polymer batteries are extremely sensitive to deep discharge. Repeated repetition of such a situation may cause irreversible damage to the battery.
 4. Pay attention to the operating temperature. Temperature is an extremely important factor influencing the life of our battery. To ensure optimum temperature values, clean the heat dissipation system of your laptop regularly (with compressed air or a compressor) and do not use the units on soft surfaces (which may obstruct cooling openings).
 5. Let the battery rest. If you are planning a longer break from using your laptop, remove the battery and place it in a dry, cool place. It's worth charging it to about 50% to avoid complete discharge.

Just follow these 6 steps: Avoid short charging times, as the battery in our device has the...

Is an 11.1V battery suitable if the previous battery is 14.4V?

The 11.1V battery is not used interchangeably with 14.4V and vice versa. This can cause permanent damage to your laptop. When selecting a new battery for your laptop, be aware of the voltage at which the factory battery was present. This information can be found directly on the battery.


The 11.1V battery is not used interchangeably with 14.4V and vice versa. This can cause permanent...
Green Cell ® laptop AS09A31 baterie AS09A41 pro Acer Aspire 5532 5732Z 5734Z eMachines E525 E625 E725 G430 G525 G625
kapacita: 6600 mAh
napětí: 11.1V (10.8V)
kód výrobku: AC22
1 023,95 Kč
819,00 Kč
Zobrazuje se% 1 $ d -% 2 $ d z 1 položky

Notebooky Gateway mají lithium-iontovou baterii, nová baterie zajišťuje, že notebook může pracovat několik hodin. Postupem času se však baterie v notebooku vybije a pracovní doba počítače se výrazně sníží, nebo se baterie vůbec nebude řídit a měla by být nahrazena novou. Jaká nejlepší Gateway notebooku baterie vybrat a koupit? V našem sortimentu máme baterie, které využívají články s velmi dobrým výkonem a vysokou kapacitou, díky čemuž je značka Green Cell® cennou náhradou za původní baterii notebooku Gateway při zachování atraktivní ceny.

Baterie Gateway, které pomáhají zařízení

Gateway je americký výrobce počítačů, který vyrobil řadu různých počítačů. Tato řada také zahrnovala monitory, servery a počítačové příslušenství. Mezi nejznámější produkty patří notebooky, které samozřejmě pracují na baterii a vyžadují pro to baterii. Články baterie nainstalované uvnitř baterie se bohužel časem opotřebují. To je napraveno novou baterií, která zlepšuje běh v režimu baterie. Trh nyní obsahuje jak originální baterie, tak i repliky vytvořené na míru pro notebooky značky Gateway. Náš sortiment obsahuje pouze vysoce kvalitní náhradní baterie se stejnými rozměry značky Green Cell. Ty zaručují bezproblémové použití v notebooku.

Tato webová stránka používá soubory cookie a automaticky neshromažďuje žádné informace, s výjimkou údajů obsažených v těchto souborech (tzv. „Cookies“).
OK