Najít něco pro sebe

Vyberte zařízení
Vyberte zařízení
a vyberte odpovídající produkty
×
Moje zařízení

Žádná uložená zařízení

Automaticky uložíme vyhledávaná zařízení, zatímco ušetříte čas a přijímáte přizpůsobené složení.

Jdi do: Moje zařízení
Vybraná zařízení:

Vybraná zařízení:

Baterie pro notebooku Clevo

kapacita
Typ buněk

Zóna nápovědy

How do I select the right battery for my device?

How to select the right model.
Two easy ways to find the right battery for your laptop.

 1. Model equipment
  The laptop model is usually located on the bottom of the device, reads it out and enters it into the shop's search engine.
  e.g. Asus K53SV / HP Pavilion G6 / MacBook Pro 13 A1278
 2. Battery code
  The battery code is located on the inside of each battery on the nameplate. Read the code and enter it into the shop's search engine.
  e.g. AA-PB9NC6B / A32-M47 / BTY-L45

How to select the right model. Two easy ways to find the right battery for your laptop. Model...

Connected does not load, what should I do?

A problem with charging a new battery is rare on Green Cell models. However, if this is the case, you will find instructions on how to do this in the following link:

https://www.youtube.com/watch?v=G4aWD3pmTIM


A problem with charging a new battery is rare on Green Cell models. However, if this is the case,...

How can I extend the battery life of my laptop?

Just follow these 6 steps:

 1. Avoid short charging times, as the battery in our device has the number of charging times specified by the manufacturer.
 2. Use batteries. Our rechargeable battery is designed for use. The continuous removal of the battery from the device has no positive effect on its condition.
 3. Do not allow complete discharge. Today's lithium-ion and lithium-polymer batteries are extremely sensitive to deep discharge. Repeated repetition of such a situation may cause irreversible damage to the battery.
 4. Pay attention to the operating temperature. Temperature is an extremely important factor influencing the life of our battery. To ensure optimum temperature values, clean the heat dissipation system of your laptop regularly (with compressed air or a compressor) and do not use the units on soft surfaces (which may obstruct cooling openings).
 5. Let the battery rest. If you are planning a longer break from using your laptop, remove the battery and place it in a dry, cool place. It's worth charging it to about 50% to avoid complete discharge.

Just follow these 6 steps: Avoid short charging times, as the battery in our device has the...

Is an 11.1V battery suitable if the previous battery is 14.4V?

The 11.1V battery is not used interchangeably with 14.4V and vice versa. This can cause permanent damage to your laptop. When selecting a new battery for your laptop, be aware of the voltage at which the factory battery was present. This information can be found directly on the battery.


The 11.1V battery is not used interchangeably with 14.4V and vice versa. This can cause permanent...
Akku Green Cell ® C4500BAT-6 für Clevo C4500 C5500 W150 W150ER W150ERQ W170 W170ER W170HR
Notebook Green Cell ® Akku W650BAT-6 pro Clevo W650 W650SC W650SF W650SH W650SJ W650SR W670 W670SJQ W670SZQ1
kapacita: 4400 mAh
napětí: 10.8V / 11.1V
kód výrobku: MD06
729,00 Kč
kapacita: 4400 mAh
napětí: 11.1V
kód výrobku: CL01
669,00 Kč
kapacita: 4400 mAh
napětí: 10.8V / 11.1V
kód výrobku: CL02
669,00 Kč
Zobrazeno 1 - 3 z 3 položek

Clevo je tchajwanský výrobce elektroniky, který je na trhu od roku 1983. Během této doby se značka podařilo vybudovat skupinu tisíců zákazníků, jejichž moderní potřeby jsou uspokojeny citlivostí a přizpůsobením produktu. Notebooky Clevo nabízejí nákladově efektivní a cenově výhodnou alternativu k jiným populárním spotřebitelským značkám. Společnost Clevo vytváří holistické notebooky pouze pomocí svých komponent. Clevo je kvalita, která bude pociťována rychle. Pokud jde o energii, notebook je velmi efektivní, ale jakmile se nabíjí nové nabíjecí cykly, začne se kapacita baterie snižovat. Výměna baterie v notebooku je lepším a ekonomičtějším řešením, než snažit se koupit nové vybavení. Baterie notebooku Clevo od Green Cell budou doplňkem, který se rychle vyplatí a do zařízení přinese novou injekci potřebné energie.

Kvalitu baterie Clevo si můžete být jisti

Náš obchod Battery World poskytuje 12měsíční záruku na každou baterii notebooku Clevo. Díky tomu si naši zákazníci mohou být jisti, že zakoupená baterie bude efektivně fungovat dlouho po zakoupení. Baterie v notebooku je prvek, který lze během intenzivní práce rychle použít. Green Cell poskytuje přístup k vysoce kvalitním bateriím ve své speciálně vybrané nabídce. Určitě rychle najdete variantu, která bude vyhovovat potřebám vás a vašeho vybavení.

Tento web používá soubory cookie a automaticky neshromažďuje žádné informace, s výjimkou údajů obsažených v těchto souborech (tzv. „cookies“).
OK